FLAC

Maza piezīmīte par FLAC kodeku. FLAC Free Lossless Audio Codec ir bezzudumu audio kodeks. WAV fails tiek kompresēts nevis konvertēts, kā mp3. Neiedziļinoties detaļās, tas ir apmēram kā zip arhīvs un Word dokuments. No Word dokumenta tak nepazūd burti pēc zip arhivācijas. WAV un FLAC faili ir pilnīgi identiski. Atšķirība ir tikai izmērā. FLAC būs par 50-70 % mazāks par WAV failu.

Visu audiofīlu nīstais mp3 20 gadu laikā ir stipri uzlabojies. Senajos kodieros augšas pie 16 kHz nogrieza kā ar nazi. Jaunākie kodieri, tādi kā LAME 3.100, kodē ļoti labi. 320 kbps CBR failā uz aci atšķirības failā ir stipri mazas. Uz ausi, domāju, ka ierindas pilsonis atšķirību nesaklausīs.

WAV

FLAC

mp3

GIF

Posted in Audio | Tagged | 1 Comment

Dievu cīņa.

Atlantīdu izdomāja Platons. Blavatskaja izdomāja Lemūriju un Šambalu. Rērihs devās meklēt Agartiju. Kas notiek, ja šo visu saliek kopā? Sanāk superīgs fantastikas romāns. Brīžiem gribās domāt, ka tā nav fantastika, bet patiesa Zemes vēsture. Iesaku fantastikas mīļotājiem.

Grāmata

Posted in Dažādi | Leave a comment

Pastnieks

Tārgalē, Puzē, Usmā, Zirās, Popē pamazām visur tiek slēgtas pasta nodaļas.
“Zemā pasta pakalpojumu pieprasījuma dēļ Ventspils novada Tārgales pagastā no 13. decembra tiek mainīts pasta nodaļas darbības modelis, atrašanās vieta un darbalaiks, pielāgojot to iedzīvotāju reālajām vajadzībām.”
“Ņemot vērā niecīgo pasta pakalpojumu pieprasījumu Popes pasta nodaļā, kas rada Latvijas Pastam ikgadējos zaudējumus ap 4000 eiro apmērā, tiek mainīts pasta nodaļas darbības modelis un darbalaiks” Un tā par visām pasta nodaļām. Nesaprotu, vai valsts uzņēmuma galvenais mērķis ir nest peļņu vai nodrošināt iedzīvotājus ar pakalpojumu. Tāpat ar vilcieniem un autobusiem. Pārāk maz pasažieru, slēdzam. Te nāk atmiņā laiki, kad vandījāmies pa Itālijas čuhņām. Autobuss ar trīs pasažieriem. Vilciens ar 5 pasažieriem. Bet viss notiek un čuhņas nav galīgi izmirušas.
Lasot par pasta nodaļu slēgšanu, atcerējos filmu “Pastnieks”ar Kevinu Kostneru galvenajā lomā. Filma nekāda, bet galvenā doma, ka civilizācijas atdzimšana pēc katastrofas sākās ar pastnieku. Nemaz tālu nav jāskatās. Vajadzīgs tik tāds stiprāks Saules uzliesmojums, nu tāds kā 1859. gada Keringtona notikums, un esam, ne gluži akmens laikmetā, bet pastnieks noteikti atkal būtu vajadzīgs. Minētais Keringtona notikums iestājās 1859. gada septembrī, kad Zemi tiešā trāpījumā skāra vairāki spēcīgi koronālās masas izvirdumi. Ziemeļblāzmas tika novērotas visai tuvu ekvatoram. Spēcīgās ģeomagnētiskās vētras radīja traucējumus telegrāfa līnijās visā Eiropā un Ziemeļamerikā. Atsevišķās stacijās izcēlās pat ugunsgrēki. Dega telegrāfa stabi.
2012. gada 23. jūlijā uz Saules notika koronālās masas izvirdums, kurš pēc zinātnieku domām bija pat stiprāks par Keringtona notikumu. Par laimi netrāpīja Zemei. Iedomājaties, kas būtu, ja trāpītu. Ja nobruktu visas Zemes elektroniskās sistēmas. GPS, internets, mobilie sakari, gan jau ar elektrību arī būtu problēmas…. Viss no jauna sāktos ar pastnieku.😀

Posted in Dažādi | Leave a comment

Vēl mazliet audiofīlisma.

Intereses pēc palūkojos, kā tad latviešu izdotajiem CD ir ar dinamiku un visu pārējo. Apskatīju “Prāta vētra” 2018. gadā izdoto CD. Noripots man viņš datorā no oriģinālā diska ar EAC visakurātākajiem regulējumiem. It kā dzīvie muzikanti, bet CD tāpat skan “trubā”. Nu protams, skaļums uz maksimumu. -0,01 db.

Vietām atsitās pret 0 un jau iet pārslodze jeb klippings. Programma saka, ka 35483 vietās iespējama pārslodze. Nu tā gribējies vēl skaļāk iedzīt ierakstu CD, ka sanākuši kropļojumi. Nesaprotu, kāpēc tas ir vajadzīgs. Var taču pagriezt pastiprinātāja pogu. Kamdēļ kropļot ierakstu?

Un te iepriekšējā postā pieminētais Ilmārs Dzenis, principā tur varētu būt gandrīz jebkurš 80. gados izdots CD

Posted in Audio | Leave a comment

Mazliet audiofīlisma.

Kāpēc mūsdienās izdotie CD uz normālas aparatūras skan slikti? Skan it kā ierakstīti trubā. Nav nekādas detalizācijas, nav telpiskuma, viss saplūst vienā putrā. Daudziem cilvēkiem pat sāk sāpēt galva, klausoties šādus ierakstus ilgāk par pusstundu. Viens no iemesliem ir dinamiskā diapazona kompresija. Dinamiskais diapazons ir starpība starp klusāko un skaļāko skaņu.

Kaut kur 2000. gadu sākumā kāds no mūzikas industrijas darboņiem izdomāja, ka CD, kurš skan skaļāk par konkurentu izdoto, pirks vairāk. ( Nu loģika. Nevis vajadzīga labāka mūzika, bet vienkārši skaļš ieraksts). Tad arī sākās “loudness war”. Ierakstu kompānijas sāka izdot aizvien skaļākus un skaļākus CD. Vecie ieraksti tika pārizdoti, tipa remasterētā veidā. Bet tam visam apakšā ir būtisks trūkums. CD formātam ir noteikta maksimālā skaļuma robeža. Lai dabūtu kopējo skaļumu lielāku, tiek pielietots dinamiskā diapazona kompresors. Būtībā visas skaļākās skaņas tiek vienkārši aizvāktas un kopējas skaņas līmenis pacelts. Skaļi ieraksti it kā labi skan visādos “bumboksos”, mašīnā, lētās austiņās, kur nav nekādu kvalitātes prasību. Uz normālas aparatūras būs dzirdams “dzidruma” zudums.

Dinamisko diapazonu DR var izmērīt. Visvienkāršāk to izdarīt ar atskaņotāja Foobar2000 spraudni  Dynamic Range Meter. Ir arī online datubāze, kas šos mērījumus apkopo http://dr.loudness-war.info/album/list Tur uzskatāmi var redzēt kā DR laika gaitā samazinājies.

Pirms 2000. gada ierakstītos ierakstus ir vērts pameklēt pirmizdevumos. Gan CD, gan digitālās kopijas. Par mūsdienās radītu pop mūziku grūti ko spriest. Brīžam liekas, ka skaņu inženieri palikuši kurli. Tur ar dinamisko diapazonu vien nebūs līdzēts. Laikam jau datoros radītais pavadījums nevar skanēt savādāk. Vai nu arī straumēšanas servisi, tipa Spotify sākuši diktēt kaut kādus noteikumus, kā vajadzētu skanēt, lai viņi varētu “labi” straumēt.

Pēdējā laikā radies tāds mīts, ka labi var skanēt tikai vinils. Daudzas ārzemju popzvaigznes savus ierakstus izdod arī vinila platēs. Tā tagad tāda modes lieta. Vinilam ir savas problēmas, bet ar dinamisko diapazonu viss kārtībā. Tā piemēram Katy Perry 2010. gada albums Teenage Dream CD ir ar DR 6, vinils ar DR 12. Uz labas aparatūras vinils noteikti skanēs labāk. Bet tas nenozīmē, ka CD nevar skanēt labi.

Cilvēkam parastajam pie laba skanējuma sanāk tikt par stipri mazākām naudiņām tieši ar digitālo avotu, jo, lai vinils kvalitatīvi skanētu, vajadzīgs kvalitatīvs atskaņotājs, kvalitatīva galva un pašam vinilam jābūt kvalitatīvam. Mūsdienu lētā gala DAC kļuvuši tik labi, ka vienos vārtos uzvar manu 10 gadus veco Yamaha SACD atskaņotāju. Labs CD vai tā digitālā kopija un normāls DAC var sacensties ar lētā gala vinila atskaņotājiem. Pēc manām domām, pat uzvarēt, jo vinilam ir daudzas citas problēmas, bet par to citreiz.

Kā tāds labs piemērs ir Ilmāra Dzeņa ieraksti. Šī, savulaik ļoti populārā dziedātāja plates firma “Balss”  2001. gadā izdeva uz CD. Divas plates uz viena CD. Izklausās, ka šīs, septiņdesmitajos gados izdotās plates uz CD pārnestas bez jebkāda remastera. CD DR ir 12 un skan tikpat labi, kā manas vecās lentas, kuras rakstītas no platēm. Tā kā, ja grib, tad var.

Nobeigumā neliels video, kā tiek remasterēts CD.

Posted in Audio | Leave a comment

F1 modelīši

Atjaunināju visām mašīnītēm bildes.

Posted in Dažādi | Tagged , | Leave a comment

Jahve pret Bālu

1 Kad Tas Kungs, tavs Dievs, tevi ievedīs tai zemē, ko tu ej iemantot, un izdzīs daudzas tautas no turienes – hetiešus, girgaziešus, amoriešus, kānaāniešus, ferisiešus, hīviešus un jebusiešus – septiņas tautas, kas lielākas un stiprākas par tevi, 
2 un Tas Kungs, tavs Dievs, dos tev viņus, tad tu tos sitīsi un nodosi tos iznīcībai; un tu neslēgsi ar tiem nekādu derību un nežēlosi tos. 
3 Nesaradojies ar tām: savas meitas nedod viņu dēliem, un viņu meitas neņem saviem dēliem, 
4 jo tās novērsīs tavus dēlus no Manis, ka tie kalpos svešiem dieviem, un Tā Kunga bardzība varētu pret jums iedegties un jūs piepeši iznīcināt. 
5 Bet dariet ar viņiem tā: izpostiet viņu altārus, viņu elku zīmes nolauziet, nocērtiet viņu elku kokus, bet viņu elku tēlus sadedziniet ugunīs. 
6 Jo tu esi Tam Kungam, savam Dievam, svēta tauta; tevi Tas Kungs, tavs Dievs, ir izredzējis, ka tu Viņam kļūtu par īpašuma tautu starp visām tautām, kas vien ir virs zemes.

16 Un tu aprīsi visas tautas, ko Tas Kungs, tavs Dievs, tev nodos; tava acs lai viņas nežēlo; tev nebūs kalpot viņu dieviem, jo tas tev ir slazda valgs. 

22 Un Tas Kungs, tavs Dievs, lēnām un pamazām izskaudīs tās tautas tavu acu priekšā; tu jau arī nevari tās strauji izdeldēt, ka nesavairojas pārāk daudz lauku zvēru. 
23 Un Tas Kungs, tavs Dievs, tomēr tos nodos tavā varā un tos metīs šausmīgās nāves bailēs, tiekāms Viņš tos izdeldēs. 
24 Un arī viņu ķēniņus Viņš nodos tavā rokā, lai tu viņu vārdus zem debess iznīcini; nevienam nebūs tavā priekšā pastāvēt, tiekāms tu tos nebūsi izdeldējis. 
25 Viņu elku tēlus sadedziniet ugunī, bet neiekāro sudrabu un zeltu, ar ko tie greznoti, un nepiesavinies to, ka tu netopi ar to savaldzināts, jo viss tas ir negantība Tam Kungam, tavam Dievam. 
26 Neienes negantību savā namā, ka tu pats netopi izdeldēts tāpat kā tie, bet nicini to un lai tā tev riebtin riebjas, jo tā nes iznīcības lāstu. 

Piektā Mozus grāmata 7. nodaļa

1 Šie nu ir tie likumi un tās tiesas, kas jums ir turami un izpildāmi zemē, ko Tas Kungs, jūsu tēvu Dievs, ir devis jums iemantot, visām jūsu mūža dienām, kamēr vien jūs dzīvojat zemes virsū. 
2 Postīt izpostiet visas tās vietas, kur tautas, ko jūs sev pakļausit, ir kalpojušas saviem dieviem uz augstiem kalniem un uz pakalniem, un zem katra zaļa koka. 
3 Jums jānoārda viņu altāri un jāsalauž elku stabi, jums jāsadedzina ugunī viņu elku koki un jāsacērt gabalos viņu elku tēli, un to vārdi kā vietu nosaukumi ir iznīcināmi. 

29 Kad Tas Kungs, tavs Dievs, būs izdeldējis tautas, kas tai zemē, uz kuru tu ej, lai tās sev pakļautu, un tu tās pakļausi un tur apmetīsies, 
30 tad sargies, ka tu netiec savaldzināts viņiem pakaļdarīt, kad tie tiks izdeldēti tavā priekšā, un ka tad tu nevaicā pēc viņu dieviem, sacīdams: kā šīs tautas ir kalpojušas saviem dieviem, tāpat arī es darīšu. 

Piektā Mozus grāmata 12. nodaļa

Ja pantus pārvērš mūsdienu terminoloģijā, tad Dievs Tas Kungs Jahve, ar sava pravieša Mozus lūpām, pēdējā runā liek ebrejiem uzsākt totālu un nežēlīgu genocīdu. Viņiem atkal jāsāk nogalināt, nogalināt un nogalināt –  šoreiz ne tikai dzīvniekus, bet visus “Apsolītās zemes” iedzīvotājus. Protams, tas nav mudinājums uz pilnīgi visa iznīcināšanu, bet tas attiecas uz konkrētām tautām, kuras dzīvoja “Apsolītajā zemē”. Citādāki noteikumi tiek noteikti attiecībā pret kādām “pilsētām, kas ir tālu no tevis”.

10 Un, kad tu nonāc pie kādas pilsētas, lai pret to karotu, tad piedāvā tai mieru. 
11 Un, ja tā pieņems mieru un tev atvērs, tad lai visi ļaudis, kas tur atrodas, tev dod meslus un lai kalpo tev. 
12 Bet, ja tā mieru nepieņem, bet taisās ar tevi karot, tad aplenc to. 
13 Un, kad Tas Kungs, tavs Dievs, to nodos tavā rokā, tad nokauj visus vīrus, kas tur ir, ar zobena asmeni. 
14 Bet sievas un mazos bērnus un lopus, visu, kas vien ir atrodams pilsētā, to ņem sev kā kara laupījumu un izbaudi visus labumus no šā sava ienaidnieka laupījuma, ko Tas Kungs, tavs Dievs, tev ir devis. 
15 Tā tev būs rīkoties ar visām pilsētām, kas ir tālu no tevis un kas nav šo tautu pilsētas. 
16 Turpretī šo tautu pilsētās, ko Tas Kungs, tavs Dievs, tev dos iemantot, tev nevienu dzīvu dvēseli nebūs atstāt dzīvu. 
17 Bet deldēdams izdeldē hetiešus un amoriešus, kānaāniešus un ferisiešus, hīviešus un jebusiešus, kā Tas Kungs, tavs Dievs, tev ir pavēlējis. 
18 Lai tie jūs nemācītu darīt visu, ko tie dara savu dievu labad, ka jūs negrēkotu pret To Kungu, savu Dievu.

Piektā Mozus grāmata 20. nodaļa

Doti pilnīgi skaidri un saprotami norādījumi, kurus vienkārši iekarot un kurus iznīdēt līdz pamatiem. No dotajiem tekstiem viegli var secināt, ka šo tautu “vaina”, pret kurām bija jāuzsāk nežēlīgs genocīds, ir šo tautu ticība citiem dieviem, dieviem, kurus sauc par “nešķīstiem”. Interesanti, ka pirmo reizi vēsturē genocīda galvenais mērķis ir iznīcināt citu ticību – ticību citiem dieviem. Mums nav zināms, cik svarīgs šis mērķis bija Ehnatona (Amenhoteps IV ) reformu pēdējā posmā, tad aizliegumu pielūgt vecos dievus ieviesa pats Ēģiptes faraons, bet arī viņš neuzsāka totālu slepkavošanu…

Līdz šim (tā saucamajā daudzdievību periodā) iekarotāji atnesa uz iekaroto zemi savu dievu kultu, bet neiznīcināja vietējās tradīcijas – ticību vietējiem dieviem. Cilvēki dzīvoja pēc principa: ”Zemi savā starpā sadalīja dievi un ne cilvēkiem mainīt dievu noteikumus”. Tagad šis princips tiek atmests. Runājot mūsdienu valodā, notiek “dievišķo” ietekmes sfēru dalīšana. Pie kam, tas notiek ar cilvēku rokām. Un tā dēļ ebreji nedrīkst saudzēt ne savējos, ne svešos.

2 Kad tavā vidū celtos pravietis vai sapņotājs, kas tev ļautu redzēt zīmes un brīnumus, 
3 un šī zīme vai brīnums, uz kuru viņš aizrādījis, tiešām piepildītos, un viņš sāktu tevi skubināt: iesim un sekosim svešiem dieviem, ko tu nepazīsti, un tiem kalposim,- 

6 Bet šis pravietis vai šis sapņu sapņotājs lai tiek nonāvēts. Jo viņš ir sludinājis atkrišanu no Tā Kunga, jūsu Dieva, kas jūs ir izvedis no Ēģiptes zemes un jūs ir atbrīvojis no vergu nama, ieteikdams jums nogriezties no tā ceļa, ko Tas Kungs, tavs Dievs, tev ir pavēlējis staigāt; tā tev būs izdeldēt ļaunumu no sava vidus. 
7 Kad tavs brālis, tavas pašas mātes dēls, vai tavs dēls, vai tava meita, vai tava sieva, kas pie tavām krūtīm, vai tavs draugs, ko tu turi kā savu dvēseli, tevi slepenībā kārdinās, teikdams: iesim, kalposim citiem dieviem,- tādiem, ko ne tu, nedz tavi tēvi nepazīst, 
8 no to tautu dieviem, kas dzīvo jums apkārt, vai nu pavisam tuvu pie tevis, vai arī tālu no tevis, no viena zemes gala līdz otram,- 
9 tad nedod viņam vaļas un neklausi viņam, un tavas acis lai žēlodamas nekavējas pie viņa, un tu netaupi viņu un arī viņu nenoslēp, 
10 bet tev viņu būs bez žēlastības nokaut; tava roka lai ir pirmā, kas viņu nonāvē, un pēc tam visas tautas rokas,
11 ar akmeņiem tādu būs nomētāt, un lai tas mirst, jo viņš jums ir licis novērsties no Tā Kunga, tava Dieva, kas tevi ir izvedis no Ēģiptes zemes, no verdzības nama. 
12 Bet lai viss Israēls dzird un bīstas, un lai tie turpmāk nedara vairs tādu ļaunu darbu kā šo tavā vidū. 
13 Kad tu dzirdēsi par kādu no savām pilsētām, ko Tas Kungs, tavs Dievs, tev ir piešķīris, lai tu tur dzīvotu, sakām: 
14 ir parādījušies ļaundari no tava vidus un ieveduši kārdinājumā to pilsētu iedzīvotājus, sacīdami: iesim, kalposim citiem dieviem, ko jūs nepazīstat,- 
15 tad tev būs labi izmeklēt, izvaicāt, izklausīt un izjautāt, un redzi, ja šīs baumas ir patiesas un tāda negantība ir notikusi tavā vidū, 
16 tad šīs pilsētas iedzīvotājus tev būs ar zobena asmeni bez žēlastības nokaut, un iznīcības lāsts lai ir pār to un pār it visu, kas tanī ir, un arī viņu lopus tev būs nokaut ar zobena asmeni. 
17 Un viss, ko tik vien tu tur esi salaupījis, tas tev ir jāsakrauj tās laukuma vidū, un tev šī pilsēta un arī viss, kas tur ir salaupīts, pilnīgi ar uguni jāsadedzina Tam Kungam, savam Dievam, un tai ir jākļūst par mūžīgu gruvešu kaudzi; neviens lai to vairs nekad neuzceļ, 
18 un nekas no šīs nolādētās vietas lai nepielīp pie tavas rokas, lai Tas Kungs varētu atgriezties no Savu dusmu karstuma un dot tev žēlastību un lai Viņš par tevi apžēlojas un lai tevi vairo, kā Viņš to ar zvērestu taviem tēviem ir apsolījis, 
19 jo tu esi Tā Kunga, sava Dieva, balsij klausījis, ka tev jātur visi Viņa baušļi, kurus turēt es tev arī šodien esmu pavēlējis, un dari, kas ir taisns Tā Kunga, tava Dieva, acīs. 

Piektā Mozus grāmata 13. nodaļa

2 Ja tavā tuvumā kādos no taviem vārtiem, ko Tas Kungs, tavs Dievs, tev dos, atrastos kāds vīrs vai kāda sieva, kas kaut ko ļaunu dara Tā Kunga, tava Dieva, priekšā, pārkāpdami Viņa derību, 
3 tā ka viņi iet un kalpo citiem dieviem un tos pielūdz un sauli vai mēnesi, vai visu debesu pulku, ko es neesmu pavēlējis darīt, 
4 un ja tas tev tiek paziņots un tu pats to dzirdi, tad tev to būs labi izzināt. Ja izrādītos, ka tā ir patiesība un ka šī negantība ir patiešām izdarīta Israēla vidū, 
5 tad tev būs izvest to vīru vai to sievu, kas šo grēku ir izdarījusi, savos vārtos, vīru vai sievu, un tie ir jānomētā ar akmeņiem, lai mirst.

Piektā Mozus grāmata 17. nodaļa

Noskaidrosim dažus svarīgus momentus.

Pirmkārt, grūti iedomāties, ka tajā laikā ir kāda pilsēta, kur nepielūdz kaut kādus dievus. Vismaz arheologiem un vēsturniekiem tādas nav zināmas.

Otrkārt, lūgšanu procedūras jeb kulta rituāli dažādām tautām bija ļoti līdzīgi. Ja runa būtu tikai par šo rituālu ārējo izpausmi, tad arī dievu pielūgšana “pilsētās, kas ir tālu no tevis” skaitītos nešķīstība, tomēr tā nenotiek.

Treškārt, Jahve – pirmais monoteisma dievs (ēģiptiešu faraona Ehatona reformas arī notika Jahves interesēs), tas ir pirmais dievs, kurš prasa pielūgšanu tikai sev un nevienam citam. Attiecīgi arī “tālajās pilsētās” bija daudzdievība, kas tomēr par nešķīstu netiek nosaukta. Tātad, runa nav par kaut kādu procesu pārejai uz monoteismu, un daudzdievība nav iemesls genocīdam. Secinājums, pēc manām domām, ir acīm redzams: Jahve ir ne tik daudz pret daudzdievību vispār, kā pret pielūgsmi konkrētiem dieviem – dieviem, kurus pielūdza Vecajā Derībā uzskaitītās tautas, kuras dzīvoja “Apsolītajā zemē”. Un galvenais šo dievu vidū bija Bāls  – dievs, pret kuru negatīvā attieksme kristietības tradīcijās saglabājusies līdz pat mūsdienām.

Андрей Скляров – Яхве против Баала (хроника переворота) fragments no grāmatas.

Bāls dažādu tautu mitoloģijā. Baāls, Balu, Zevs, Jupiters, Tors-Donars, Baāl-Hammons, Перун, Perkūnas,  Pērkons.

Posted in Dažādi | Leave a comment

Vilciens Nr. 951. Ventspils – Liepāja

Dzelzceļa līnija Liepāja—Ventspils bija 121 km gara, 1996. gadā slēgta dzelzceļa līnija, kas savienoja Liepāju un Ventspili. Līnija slēgta mazā pasažieru skaita un lielo izmaksu dēļ, formāli — sliežu ceļu slikta stāvokļa dēļ. Līdz 1991. gadam pa dzelzceļa līniju pārvadāja karavīrus un bruņutehniku PSRS armijas vajadzībām, bet pēc 1991. gada, kad padomju armija aizgāja no Latvijas, līnijai perspektīvu nebija. Līdz 1996. gada 4. jūlijam līnijā kursēja dīzeļlokomotīve ar 2 pasažieru vagoniem.

2017 gadā visa dzelzceļa garuma izvietoti geocaching slēpņi. Labs iemesls lai apmeklētu visas pamestās stacijas un izstaigātu, izbraukātu daudzus dzelzceļa posmus.

Posted in Dažādi | Leave a comment

Kurland Bike Meet Ventspils 2016 pliko brauciens

Posted in Dažādi, ventspils | Tagged , , , , | Leave a comment

Fotokonkurss

Kā katru gadu, arī šogad sākas Ventspils 2016.gada fotoattēlu konkurss. Pēc būtības – Domes iepirkums mārketinga vajadzībām. Visi, kas piedalījušies šajā konkursā zina, ka konkursa komisijai patīk fotogrāfijas ar smaidošiem cilvēkiem dažādos Ventspils objektos. Smaidoša tūristu ģimenīte ar govi fonā. Nu tipiski reklāmas foto. Un te sākās problēmas. Nez, vai kāds nolikumu ir studējis, bet ļoti derētu. Būtībā konkursa komisija no fotogrāfiem prasa kaut ko Royalty-free licencei līdzīgu.

Vienā punktā tiek paskaidrots, ka fotogrāfijas tiks izmantotas komerciāli.

1.2.1.     iesaistot profesionālus fotogrāfus un amatierus, veikt tehniski, mākslinieciski kvalitatīvu, oriģinālu un atraktīvu fotoattēlu atlasi Konkursa rīkotāja tūrisma brošūru, karšu, kalendāru un citu izdevumu izdošanai, fotoizstādes par Ventspili veidošanai, kā arī ievietošanai Konkursa rīkotāja interneta portālos, tādā veidā popularizējot Ventspils pilsētu un veicinot tūrisma attīstību

Citā,  ka fotogrāfijas var tikt izmantotas, kur vien vēlās.

5.1.        Konkursa rīkotājs iegūst Atlasīto fotoattēlu un to digitālo failu neierobežotas lietošanas (izmantošanas) tiesības. Atlasītie fotoattēli tiek nodoti glabāšanai Ventspils muzeja krājumos.

Vēl citā tipiska Royalty-free prasība.

2.7.Pretendents uzņemas atbildību par atļaujas saskaņošanu ar fotoattēlos redzamajiem cilvēkiem par fotoattēlu publicēšanu.

Ja jūsu fotogrāfijas tiks atlasītas, tad līgumā par izmantošanu tas viss aprakstīts vēl konkrētāk. Nu kaut kas līdzīgi, kā nolikums juridiskām personām

2.  Ventspils pilsētas domei ir visas mantiskās tiesības neierobežotā termiņā uz manu šī apliecinājuma 1.punktā minēto Darbu izmantošanu, tajā skaitā komerciāliem mērķiem, kas ietver tiesības darbu: publiskot; reproducēt; iznomāt vai publiski patapināt; aranžēt vai citādi pārveidot; padarīt darbu pieejamu publikai Ventspils pilsētas domes izraudzītajā vietā un laikā; citas tiesības, kas nav pretrunā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu.

Fizisko personu datu aizsardzības likums 6.pants. Ikvienai fiziskajai personai ir tiesības uz savu personas datu aizsardzību.

Reklāmas likuma 4. panta otrās daļas 4. punkts paredz, ka reklāmā aizliegts attēlot, izmantot vai citādi minēt fizisko personu (kā privātpersonu vai kā amatpersonu) vai tās īpašumu bez šīs personas piekrišanas.

Civillikuma 177.pants nosaka, ka līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā, tādēļ bērna personas datu apstrādei fotografēšanas ietvaros ir jāprasa vecāku piekrišana.

Un uzsvars te ir uz to, ka fotogrāfiju nedrīkst komerciāli izmantot bez attēlā redzamās personas rakstiskas atļaujas jeb Model release. Visā pasaulē foto stoki to ievēro drakoniski. Un te nav runa par portretu pa visu bildi. Model release vajag, ja uz bildes ir vienkārši atpazīstama persona. Citi stoki prasa Model release jau tad, ja bildē redzamas tikai ķermeņa daļas.Vēl citā katrai fotogrāfijai vajadzīga atsevišķa Model release ar konkrētu datumu, atbilstošu fotogrāfijas uzņemšanas datumam.

Tā kā tas viss ir ļoti nopietni. Kādai metenei, kura peldkostīmā pastaigājas pa jūrmalu var ļoti nepatikt, ka viņa pēkšņi braukā uz “Ventspils Reiss” busiņiem vai visi viņu nopēta Ventspils kalendārā. Tiesu darbi neizbēgami un jūs kā fotogrāfs 100% zaudēsiet, jo pircējs no jums nopircis Royalty-free fotogrāfiju, bet jūs šo licenci neesat nodrošinājis. Tātad tās ir tikai jūsu problēmas. Tas ir atrunāts arī pirkšanas līgumā. Nu, apmēram, kā nolikumā juridiskām personām.

4. Realizējot savas personīgās tiesības atsaukt Darba izmantošanu, segšu Ventspils pilsētas domei zaudējumus, kas radušies sakarā ar Darba izmantošanas pārtraukšanu 14 (četrpadsmit) dienu laikā no Darba atsaukšanas brīža saskaņā ar Ventspils pilsētas domes iesniegtiem līgumiem vai cita veida zaudējumus apliecinošiem dokumentiem.

Fotogrāfi, esiet uzmanīgi, atspoguļojot Ventspils iedzīvotājus un viesus ikdienā un svētkos.

Posted in Dažādi | Leave a comment